Tímto článkem, ostatně jak to dělám často, naštvu asi zaťaté zastánce I odpůrce czexitu, i referenda .Jak je dobrým zvykem tato vážná témata se u nás řeší jako souboj Sparty a Slavie, takže se to v diskuzích hemží debily, omezenci, vítači a jinými „argumenty“.
Ač jsem velkým zastáncem referendy ,neplatí toto mé nadšení pro to obecné. Navíc se nejčastěji objevuje požadavek na takové to „sovětské“ referendum, velmi podobné tomu jakým jsme do EU vstoupili.
Tento typ referenda je dobrý pouze k tomu aby „vyvinil“ politickou reprezentaci z nějakého rozhodnutí, kdyby se později ukázalo jako chybné. Mohou tak kdykoliv říct, my to nechtěli, ale „lid“ to žádá.
Pak se dá ještě snadno operovat s neuznáním takového referenda (Krym, Katalánsko) nebo v rozporu s jakoukoliv logikou ho naopak vydávat jako ultimátní argument(třeba naše referendum o vstupu), prostě jak se to zrovna hodí.
Podobně to mám i z vystoupením z EU, tuto organizaci považuji za horší, než svého času tzv. socialistický blok. Způsobem rozhodovaní, „volení“ i jinými atributy se téměř ničím neliší, jen tehdy bolševici, alespoň otevřeně přiznávali, že jsou nástrojem násilí proti nenáviděným třídám a svoji vládu jasně nazývali „diktaturou proletariátu“.
Ale stejně jako by bylo zbytečné pozvednout prapor odporu někde v roce 1985 a požadovat po vládě Štrougala, Bilaka, nebo Jakeše aby vystoupili z RVHP a deklarovali nezávislost na rozhodnutích z Moskvy, je téměř stejně zbytečné se Zemanem na Hradě a Babišem v čele vlády chtít okamžité vystoupení z EU.
Kdy to tedy smysl má a jak to tedy mám s tím referendem?
Vystoupení z EU má smysl pouze v době, kdy se naše vláda rozhodne učinit kroky, které jsou v rozporu s naším členstvím v EU.
Třeba by se rozhodla snížit DPH pod 15%, snížit spotřební daň z nafty pod minimum požadované EU(cca 8,50), nebo by se pokusila vyjednat si volný obchod třeba s Austrálií, nebo jinou zemí, která takovou smlouvu nemá s EU.
Pokud jsem si všiml, tak strany, které se dostaly do sněmovny něco podobného nemají v plánu ani náznakem.
Ale i kdyby se taková strana k vládě dostala, pak by podle mě neměla zahájit proces vystoupení z EU obecným referendem. Po dlouhých debatách by nakonec otázka zněla asi takto:
„Nejste pro vystoupení z organizace, kterou se rozumí podle směrnice EU12557/354 odstavec b evropská unie a to podle procedur, které řeší lisabonská smlouva článku 50 a podle dojednaných výjimek? „
Nebo nějaké podobné ptydepe.
To je velké nebezpečí takového referenda. Já osobně jsem zastáncem tzv. lidového veta.
Pak by ta situace vypadala asi následovně.
Ministerstvo financí by vydalo sazbu spotřební daně na naftu ve výši dejme tomu 5 Kč. EU pochopitelně spustí povyk, protože co si má co členská země dovolovat určovat výši svých daní. V reakci na to, vláda rozhodne aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, parlament to schválí a v tuto chvíli by přicházel čas odpůrců „Czexitu“ .
Sesbírají potřebný počet podpisů k vyhlášení referenda s jedinou možnou otázkou:
„Souhlasíte s tím, aby vláda pokračovala ve vyjednávání o opuštění EU?“
Bez možností manipulace otázkou, a s předem jasně daným počtem podpisů pro vyhlášení referenda o jakémkoliv kroku vlády, parlamentu, ale i třeba zatupitelstva .
V ideálním případě by po zamítnutí kroku v referendu mela následovat povinná demise vlády a nové volby.
Takže s touto vládou a prezidentem nemá vystoupení z EU smysl, ani jeden z aktérů nemá v úmyslu činit kroky, které by byly v rozporu s legislativou EU. Dokonce přijímají i zákony, které zároveň u EU napadají – třeba ten o zbraních. Dovedete si tedy představit, co by asi tak Babiš, nebo Okamura, či Zeman vyjednali za podmínky. A to v živé vzpomínce na „skvělé“ vyjednávaní páně Teličky.
Takže za mě vystoupení z EU ano, ale pouze jako následek toho, že by nás EU brzdila v tom, co bychom chtěli zavádět (nižší daně, volnější obchod a podobně), ne jako primární výkřik s tím, že v podstatě nadále budeme pokračovat ve stejných socialistických nesmyslech