Dnes jsem v tisku narazil na tento článek o tom, jak v Brně velká firma provozující výherní automaty končí spolupráci s hokejovým klubem, kvůli vyhlášce zakazující herny. A město ihned navýšilo kapitolu sport o 40 milionů. Možná na to Brno má, nevím.
Jako libereckého politika, mě zajímá jak podobná situace je v Liberci. Hlasy po rušení heren jsou silné i zde. Jsou provázeny mnoha srdceryvnými příběhy o zkrachovalých hráčích ničících celé rodiny.
Jakkoli nechci tento problém zlehčovat ani zesměšňovat, tak podobných příběhů dám dohromady tucet, jak se lidé zadlužili nejen kvůli automatům, ale třeba i díky drogám, alkoholu, spotřebitelským půjčkám, ale i kvůli vnoučatům či dovolené. Tito lidé se také dostávají na sociální dno a své problémy také někdy řeší kriminálními skutky.
Lidé prostě jsou slabí a chybující. Zákazy to nevyřeší, většinou problém jen prohloubí jak názorně ukázala prohibice v USA ve 20. a 30. letech. Tolik k mému ideovému postoji k zákazu věcí, které lidi chtějí a přes zákazy se k těmto věcem stejně dostanou, byť dráž, neboť dodavatel musí započítat i rizikový příplatek při prodeji nelegální věci.(Ve zmiňovaných spojených státech se cena piva zvýšila o 700% u snáze pašovatelného tvrdého alkoholu o 270 %)
Nyní k šedivé praxi a nudným propočtům. V Liberci je v současné době 102 heren, které do rozpočtu přispívají přibližně 55 miliony.
Pokud by došlo k jejich zavření jistě se to nemile dotkne rodin zaměstnanců heren, ale i dalším profesím, jako jsou servisní technici, dodavatelé zboží,neboť v hernách se jen nehraje.
Takže pokud dojde naplnění volebního programu některých stran budeme tu mít nejen poměrně dost nových nezaměstnaných, ale navíc v rozpočtu bude dost citelně chybět oněch 55 miliónů.
chtěl bych od tech stran, kromě populistického křiku o zákazu hazardu( I když o ten se snažili i jiní velikáni v dějinách, řeckými vládci počínaje přes Jindřicha VIII až po spojené státy, všichni s těmito snahami víceméně pohořeli) , slyšet i to B ja kse vypořádají s důsledky tohoto zákazu, tedy s nezaměstnaností a výpadkem v rozpočtu.
Zde je dobré udělat trochu osvětu kde město získává peníze.
Naprostá většina příjmů měst pochází z daní z příjmu právnických i fyzických osob a z DPH. Města teto příjem nemohou nikterak ovlivnit.
Stát vybere tyto daně a pro obce z nich vyčlení 21,4 % pak podle poměrně složitého a ne zcela spravedlivého klíče tuto část rozdělí mezi obce.
Vloni takto Liberec získal (respektive plánoval získat) celkem přibližně 900 milionů.
Příjem, který město ovlivnit umí a smí jsou různé poplatky(za psa, za odpad apod.) a daň z nemovitosti. Z té město vloni získalo 115 milionů a z poplatků a pokut dalších asi 80 milionů.
Takže pokud vypadne 55 milionů jaké má město možnosti?
- Zadlužit se o dalších 55 milionů ročně
- Zvýšit daň z nemovitosti o cca 50%, případně ostatní poplatky, či výběr pokut zvýšit asi o 60%
- Snížit výdaje města o 55 milionů
Nikde jsem nezaregistroval jakou z těchto možností chtějí odpůrci hazardu tento výpadek řešit.
Svobodní se přiklánějí k ponechání automatů tak jak jsou, Výdaje města i tak snižovat a začít splácet dluh, aby byla vidět perspektiva jeho splacení a možnost nechat lidem jejich peníze.
Článek o tom jak si svobodní hospodaření města představují, bude na těchto stránkách brzy zveřejněn. A bude to také odstartování kampaně a představení programu pro komunální volby 2014
David Forbelský
Jelikož jsem poučen z diskusí, předem musím upozornit, že automatům nehodluji a ani já ani nikdo z mých blízkých není nijak napojen na toto odvětví.