Jako každý rok kolem 14. Února se na virtuálním politickém rybníčku rozvíří vlny kolem počtu členů Svobodných. Není to tak dáno ani svatým Valentýnem, ale pravidelnou „revizí“ členské základny k výročnímu dni založení strany. Jelikož každý, kdo nezaplatí do 31. 1. členský příspěvek přestává být členem strany. Může jít jak o vědomé gesto nesouhlasu s politikou tak i prostá zapomětlivost. V minulosti se to v Libereckém kraji stalo i jednomu místopředsedovi. Totéž platí i o příznivcích, kteří ze systému k 1. 2. „vypadnou“ po nezaplacení 100 Kč.
Každý rok se to opakuje a každý rok dochází k úbytku členů i příznivců, tyto počty se pak vždy v průběhu roku obnovily na přibližně stejné hodnoty. Za poslední roky to vypadalo asi takto: rok/počet členů
2012 | 376 |
2013 | 496 |
2014 | 819 |
2015 | 894 |
2016 | 747 |
Na podzim loňského roku se však objevil zásadní rozpor na další směrování strany. Kromě obvyklých stížnosti na PR a celkové řízení strany, s nimiž se dá v mnoha bodech souhlasit, se objevil názor, že strana by měla mnohem razantněji vystoupit proti nebezpečí islamizace. V čele tohoto proudu se nejvíce projevil Petr Hampl a velmi rasantně zahájil tažení do volby na post předsedy strany. Po dlouhé době tak volba předsedy dostala i ideologický náboj, který je živnou půdou pro každou stranu. Strana, která nediskutuje a jen hledá jak uspět ve volbách na tom je stejně špatně jako strana, která jen diskutuje.
Musím se přiznat, že ač jsem s panem Hamplem v některých věcech souhlasil, jeho vystupování a překrucování vět, vkládání výroků, které nikdy nezazněly, mě utvrdily v tom, že svůj hlas fám někomu jinému. Jedním z argumentů pana Hampla byl ten, že napíše program, se kterým strana uspěje ve volbách.
Po jeho odchodu k BPI (ke kterému došlo dokonce dříve, než ukončil svou činnost u nás) Spatřil světlo světa program, který chtěl asi nabídnout i nám.
A teprve teď vím, že odliv těch členů, kteří by s takovým programem chtěli jít do voleb, není pro libetariánskou stranu opravdu žádnou tragédií. Nikterak tím jejich názory nekritizuji ani nezesměšňuji, ale zřejmě si vybrali špatnou stranu. Stejně jako v ČSSD, nebo ANO asi neuspějete s programem privatizace státních podniků a služeb, tak ve Svobodných s některými názory budete také v menšině.
Pokusím se nastínit na několika bodech, proč bych s takovým programem nemohl jít do voleb a pokud by se Svobodní vydali tímto směrem, pak by se asi naše cesty musely rozejít.
Tak tedy program nazvaný Bezpečná a hrdá země představený Blokem proti islámu a Úsvitem.
Pohraniční policie do všech hraničních okresů
Zde je v plánu posílit policii o dalších 3 000 policistů, nejen pro ochranu hranic, ale i proti dealerům drog a pasákům. V počtu policistů na jednoho obyvatele patříme na přední místa v Evropě i na světě. Počty policistů se již téměř rovnají počtu příslušníků SNB z dob, kdy se o ČSSR tvrdilo, že je policejním státem. Myslím, že naše police by měla jít spíše směrem k reorganizaci a změnou priorit. Zamyslet by se možná měla i nad tím jaké funkce vykonávají vycvičení policisté ve službě. Proč například nejnižší hodnost tiskových mluvčích, které vídám ve zpravodajství je poručík? Nebylo by lepší, aby uniformovaný policista místo před kamerou stál někde, kde svoje pravomoci a výcvik uplatní lépe?
Navíc kraje nemají mnoho pravomocí jak organizovat činnost policie. I proto je v mém senátním programu i toto zmíněno a chtěl bych, aby kromě peněz z rozpočtového určení, mohly kraje lépe využívat i policii.
Žádné azylové tábory v krajích
Zde je slovo v krajích navíc. Prostě nechtějí žádné azylové tábory. To zní hrozně hezky a mnoho lidí na to uslyší. Také bych byl pro řízení azylové politiky mimo území ČR. Ale imigrační vlna je realitou a ti nelegální přistěhovalci tu budou. V tom případě si myslím, že není od věci na to být připraven. Projektům EU nevěřím ani za mák a tak očekávám opravdu masivní příliv v příštím roce. Ani sebepevnější plot a sebepočetnější policie nezabrání pronikání těchto lidí. Proto budu raději, pokud budou v táborech, než aby „okupovali“ veřejné budovy a prostranství. Zde by bylo na místě spíše přehodnocení toho, na co mají tito lidé u nás nárok a v čem jim naopak bráníme. Přijde mi například nesmyslné, aby azylant nesměl u nás rok pracovat. A rozhodně by ČR měla trvat na důsledném dodržovaní mezinárodních smluv. Ty stanovují, že o azyl musí uprchlík žádat v první bezpečné zemi a z ní teprve usilovat o usazení v jiné zemi. To mimochodem platilo v dobách, kdy se prchalo i od nás.
Zřízení krajských sborů obrany státu
Tato myšlenka se mí líbí bez výhrad. Byl by to návrat k tradici střeleckých sborů, které přebíraly číst pravomocí policie i armády
Prevence kriminality: práce místo podpor
Ani zde nemám vážnější výhrady, jen si nejsme jistý jaké pravomoci má kraj v sociálních dávkách a podporách.
Přímá demokracie a referenda i v krajích
Zde plně podporuji dva druhy referenda – opravné a obligatorní
Zachování praktických škol. Stop nepromyšlené inkluzi
Nepovažuji se na tolik fundovaného, ale myslím, že školní kolektivy by se měly budovat „vyrovnaně“ tedy ať existují třídy, či školy pro hodně dobré žáky, a ty pro ty průměrné a nakonec i týmy pro slabší a slabé
Odměny pro učitele za pokroky žáků
Platy učitelů podle státních srovnávacích zkoušek mi zavánějí dalším úřadem a byrokracií. Spíše bych rád viděl větší zapojení rodičů (klientů) do chodu i financování škol. I to by mohl řešit můj návrh na změnu financování samospráv a státu
Zastavení multikulturních programů a zavedení výchovy k národní hrdosti na školách
V tomto bodě se má nahradit multikulturní výchova na školách za obnovu vlasteneckého smýšlení a národní hrdosti. Nechci, aby mé děti kdokoliv indoktrinoval jakoukoliv ideologií, i kdybych s ní souhlasil. Od školy chci, aby učila, ne vychovávala k nějakému názoru.
Školky a mimoškolní aktivity dostupné pro všechny
Toto by měl být úkol pro školy, které by tak lákaly děti, aby u nich studovaly a tím škola získávala finance.
Děti a mladí z pouličních part a od počítačových her na hřiště
Totální úlet, nechci aby jakýkoliv politik určoval jak mé dítě má trávit volný čas.
Zapojení místních firem všech velikostí do přípravy učňů – podle švýcarského vzoru
Jsem pro a nejen u učňů, spojení teorie a praxe je nutné
Nižší daně pro firmy i občany
Nelze nesouhlasit
Ochrana české krajiny, podpora historických tradic a cestovního ruchu
Opět to vypadá, že někdo chce rozhodovat o tom, co je tradice hodná záchrany, to se mi příčí
Dostupné služby a aktivity pro všechny seniory
Klasické socialisté slibování výhod jedněm za peníze druhých pokud myslí vážně bod 12 nemohou platin některé další například tento.
Krajská veřejná doprava pro aktivní občany zdarma
Stejná problém jako u mnoha dalších – kdo určí aktivitu občana? Opět nás bude nitné „být vidět“?
Udržení systému dostupnosti zdravotní péče
Opět jen sliby, že něco zařídíme lépe než ti dosud, bez změny systému.
Tranzit kamionů pouze po železnici – podle rakouského vzoru
Myslím, že i tento pokus tu již byl a moc se neosvědčil. I když je to téma spíš pro dopravní experty. Více by se mi líbilo zapojení soukromého financování dopravní infrastruktury a zrychlení průjezdu tranzitní dopravy.
Zrušení soukromých exekutorů
Nemyslím, že státní exekutoři by byli lepším řešením, na místě je spíše změna zákonů o výběru exekutora a jejich odměňování
Tento článek nemá být kritika programu jiné strany, jen chci říct, že je dobře, že k tomuto ideovému střetu došlo dříve, než by se některé body začaly prosazovat i ve Svobodných
Je možné, že ve spojení s neustálým opakováním nebezpečí islamizace, s tímto programem uspějí a Svobodní ne. Ale já osobně raději neuspěji, než bych musel reprezentovat body programu, se kterými bytostně nesouhlasím. Proto nemyslím, že odliv členů, kteří se podepíší pod takový program, není pro Svobodné egyptskou ranou, ale možností pokračovat dál s našimi myšlenkami. Stále jsem přesvědčen, že politika by měla být soubojem myšlenek a ne závodem o c o nejvíce hlasů za každou cenu. Obojí by mělo být v rovnováze.