„“Téma dne“ jsou nyní v Liberci tzv. Kotlíkové dotace. Jsou předkládány jako dobro směrem od politiků k občanům. Problém je v tom, že to nejsou peníze ani politiků ani úředníků. Ty peníze pocházejí z každé koruny, kterou vyděláme. Z té jen na dani z příjmu odevzdáme cca 19 % , nedejte se mýlit sazbou 15 % , daň platíte z tzv. „superhrubé“ mzdy a tak se sazba vlastně zvyšuje. Nebo z té koruny, kterou utratíme, tam zase zaplatíme od 15 do 21 % DPH.
Jiné peníze politik nemá. Takže jsou to naše peníze, které jen prostřednictvím politika dáme šťastlivcům, kteří si dříve pro peníze a nový kotel přijdou.
Pojďme si tedy představit jak by člověk, který chce kotel musel postupovat, kdyby politik nebyl takový „dobrák“.
Na úvod „suchá“ čísla:
Na „kotlíkovou dotaci“ kraj rozdá 135 miliónů korun
Zaplatit chce 940 kotlů
Jeden kotel tedy vyjde na 143 617 Kč
Liberecký kraj má cca 400 tisíc obyvatel.
Na jednoho obyvatele tedy připadá 337 Kč.
Bez této dotace by člověk, který chce kotel, musel obejít 426 lidí, které „ukecá“ aby mu každý dal 337 korun na kotel za 143 tisíc.
Možná by na rozdíl od politika musel poslouchat, proč musí mít tak drahý kotel a dost pravděpodobně by těch 426 lidí nesehnal. Takhle peníze politik lidem prostě vezme a podle svého uvážení rozdá a ještě je za dobráka.
Namítnete možná, kde lidé mají bát peníze na ekologické kotle a že je dobře, když jim stát pomáhá.
Odpověď by mohla být právě v výši daní, které jsem zmínil na začátku článku. Není to tak dávno, kdy byla třeba DPH na potraviny 5% . Nebýt právě podobných dotací, které slouží jen jako reklama politikům a zajištěný příjem pro vybrané firmy mohla ta sazba nejen této, daně být stále takto nízká.
Zamyslete se nad tím, až budete sousedovi platit jeho nový kotel.